Asociace fotografů přistoupila k první dražbě - fotografie od stovek po desetitisíce

Asociace fotografů přistoupila k první dražbě - fotografie od stovek po desetitisíce

Vydáno: 5. 9. 2012
Autor: martinkamin

(c) Daniel Keifer - fotografie v úvodu článku

Fotografická činnost je řemeslo jako každé jiné. Ovšem z pohledu tvůrčího přínosu odlišné. Fotografie se až na výjimky stává každá unikátem jehož jedinečnost a úspěch má výrazný vliv na cenu a hodnotu díla. Hodnota a cena se ale mohou výrazně rozcházet. A tento rozdíl pak vytváří propastný rozdíl mezi tím, kolik by fotograf za své dílo rád získal a mezi tím, co je ochoten kupující dát. A k tomu se přidává také fotograf - ne všichni jsou totiž zdatní a vycvičení obchodníci. Obor fotografie - zejména u nás - tak trpí, protože je jen málo "osvícených" investorů ochotných za fotografie utrácet a existuje příliš mnoho "fotografů" a galerií. (c) Daniel Keifer - fotografie v úvodu článku

S velice zajímavou myšlenkou přišla Asociate profesionálních fotografů. Rozhodla se společně s Leica Gallery uspořádat v Praze historicky první dražbu fotografií členů své asociace. Když si prohlédnete nabízené fotografie, najdete mezi nimi všechny žánry v cenovém rozpětí od tisíců do desetitisíců korun a práce autorů jako Sejkot, Beneš Marian a Karel, Vojtěchovský Miroslav, Kozlík Vladimír, Chocholáč Jíří, Kaifer Daniel (hostem FOCUSmagazine ve druhém vydání) a Malý. Je cena 20 000 hodně nebo málo? To záleží na rozdílu mezi hodnotou a cenou fotografie. Hodnota pro autora může být 20 000, ale pro kupce 3000.

Prezident APF Stanislav Pokorný v úvodu materiálu vysvětluje, co je úkolem akce: "Přáním APF ČR je, ve spolupráci s Leica Gallery Prague, přední a světově uznávanou fotografickou galerií, uspořádat a v budoucnu pořádat opakované aukce děl předních umělců z oboru fotografie, jejichž výnosy by mohla cíleně použít na další popularizaci a zpřístupnění špičkové profesionální umělecké fotografie, na výstavní činnost a podporu mladých talentovaných umělců."

Mezi plejádou fotografií najdete ale spíše fotografie splňující vyšší nároky na výtvarné a řemeslné pojetí, nenajdete tam Slunce zapadající nad mořem nebo mlhu mezi alpskými vrcholy vyfocené na turistické cestě s rodinou. APF se pokouší české umělce zviditelnit před veřejností a pokud se akce podaří, tak ji pravidelně opakovat. Katalog je souhrnem děl autorů, kteří svá díla nabídli k aukci jako výraz snahy pomoci APF. Výnos má být použit na podporu další umělecké tvorby, zejména pak mladých autorů.

 

Co by vás mělo zajímat

Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.