Dlouhodobá recenze stativu BENRO C2580, včetně hlavy BENRO TB2

Dlouhodobá recenze stativu BENRO C2580, včetně hlavy BENRO TB2

Vydáno: 9. 2. 2014
Autor: martinkamin

Stativ BENRO C2580 a hlava BENRO TB2Recenze stativu BENRO C2580 a hlavy BENRO TB2 vznikla v průběhu půl roku od května 2013, kdy jsme v redakcích našich fotoklubů měli stativ včetně hlavy BENRO TB2. Bral jsem jej s sebou na všechny fotoexpedice a druhy focení. S cenou 9 879 korun není nejlevnější, ale odvede dobrou-standardní službu bez závad.

Stativ je dodáván v kitu s hlavou, která je kulová. Stativ je složeném stavu vysoký 625 mm a váží (s hlavou 1,93 kg). Použitý materiál je vyroben ze osmivrstvých uhlíkových vláken. Základna pro nohy je kovová (asi magnesiová slitina). Celková konstrukce vám poskytuje standardní službu, kterou od stativu očekáváme, nohy můžete přes pojistné patky u vrcholu nohou roztáhnout v podstatě na úroveň terénu - až 32 cm (máte k tomu dva skoky), každá noha má 4 sekce (tři utahovací mechanismy). S vytaženým středovým sloupkem dosáhnete do 155 cm.

BENRO C2580Stativ BENRO C2580 a hlava BENRO TB2

Je příjemné, že výrobce nešetřil až na “krev” a na jedné noze (přestože se jedná o uhlík, který působí na dotyk teplejším dojmem než hliník) najdete tvrdý černý molitan pro uchopení stativu. To se hodí hlavně v zimě.

 BENRO C2580 a hlava BENRO TB2Středová tyč má zespodu háček pro zachycení zátěže. Každá noha může být osazena odjímatelnými plastovými konci. Dobrá zpráva je, že prodejce dodává také kovové relativně ostré bodce. Osobně bych si je ihned prohodil, na rovných površích, i v trávě jsou užitečnější ostré bodce.

Nohy jsou k tělu připevněny pomocí standardních šroubů, které utáhnete imbusovým klíčem.

Mechanizmus vytahování článků stativu je souosý s mohutnými 5centimetrovými gumovými úchyty/upínáky. Funguje spolehlivě, jen jsem časem zaznamenal, že pokud noha vyjíždí sama svou vlastní vahou, její pohyb není zcela plynulý. Musíte ji uchopit a vytáhnout ručně, nejedná se ale problém nasávání vzduchu do nohy.

Mechanizmy upínání/utahování fungují skvěle, jejich chod je plynulý a přesný. Výrobce udává, že mechanismus je zapouzdřený a odolává prachu. Po intenzivním půlročním používání fungují upínáky 100%.

Jednoduchý upínák je také pod hlavou na středové tyči.

hlava BENRO TB2Nyní k hlavě. Umístíte ji na středovou tyč se standardním 3/8" závitem. Hlava je kulová a má tři upínací šrouby. Jsou rozloženy v 270 stupních, hlavní, největší, pro upínání pozice hlavy, střední pro nastavení tenze v hlavě a třetí, nejmenší, pro blokování horizontální otáčení hlavy.

Při prvním používání hlavy se můžete mírně ztratit, protože upínacích šroubů máte na hlavě po ruce příliš. Časem si ale zavedete nějaký rytmus pro otáčení hlavy, aby vždy byly k ruce. Výrobce uvádí nosnost hlavy 20 kg, ale to bych bral s velkou rezervou. Ona sice takovou váhu unese, ale těžko očekávat, že taková sestava (stativ a hlava) bude stabilní a pevná. Osobně bych maximální použitelnou zátěž hlavy viděl na 3-4 kg, s větší destičkou maximálně 6 kg.

Hmotnost hlavy: 460 g
Výška: 100 mm
Vodováha: ano
Počet upínáků: 3

Co by vás mělo zajímat

Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.