Tiskové zprávy

Fotofest Morava se konat nebude, máte už koupené vstupenky?

Fotofest Morava 2022Na sociálních sítích se poslední týden začala pomalu šířit informace o akci Fotofest Morava, která měla ambice být největším fotografickým setkání na Moravě. Osobně jsem se o ní dozvěděl od kamaráda, který se mnou jezdí na Fotoexpedice. Ten mi říkal, že si na ni bude kupovat jízdenku. Začal jsem tedy zjišťovat více.

NOVINKA: Canon EOS 80D, srovnání s Canon EOS 70D

Novinka Canon EOS 80DPo téměř třech letech Canon představil nejvyšší amatérský model zrcadlovky EOS s APS-C čipem. Nový model Canon EOS 80D oproti předchůdci narostl v rozlišení, počtu autofokusových bodů, konektivitě. V tomto článku rozebereme všechny nové detaily a srovnáme je s modelem Canon EOS 70D.

Fotografický program s vítězi pořádaný Czech Press Photo pro veřejnost

autorská beseda Jan Zatorský Každodenní životFOCUSCLUB.CZ vás srdečně zve na seriál akcí pořádaných organizátorem fotosoutěže Czech Press Photo. Po vyhlášení výsledků letošní výroční 20. soutěže následuje řada akcí pro veřejnost, kde autoři a vítězové některých kategorií Czech Press Photo představí to nejlepší ze svých fotografický portfólií. Budou následovat workshopy, přednášky, semináře, zde je jejich termínovník.

První ročník FOTOEXPO 2013 chystá zajímavý program

Fotografický veletrh a jedinečná audiovizuální performance současné fotografie FOTOEXPO 2013  se pomalu, ale jistě blíží. Už nyní se můžete těšit na několik nových perliček z fotografického světa. Vše se uskuteční v jediném nabitém dni 19.října v moderních industriálních prostorách La Fabrika v Praze Holešovicích.

Canon překonal hranici 90 miliónů vyrobených objektivů

EF objektivyCanon se vyšplhal při výrobě objektivů na EOS k hranici 90 mil. kusů. To je nejvíce ze všech výrobců fototechniky. Oslavencem je EF 24-70mm f/2.8L II USM a kulatý rekord padnul 23. května 2013. EF objektivy (na plnoformátové autofokusové těla EOS) se vyrábí od roku 1987, kdy se Canon rozhodl kompletně předělat bajonet pro manuální (mimochodem velice kvalitní) systém s FD objektivy.

Obrat Megapixelu údajně roste a chce tomu dopomoci novou prodejnou

Megapixel storeSpolečnost Megapixel uspořádala pro novináře krátké ranní setkání v prostorách jejich nové prodejny. Myslím, že snad každému se tato informace dostala na oči, ale přesto bych rád tuto - bezpochyby - zásadní událost komentoval. Za zásadní ji považuji proto, že Megapixel vyměnil blízké centrum (Smíchov) za větší a nové (vzdušné) prostory mimo centrum Prahy.

Bateriový zdroj pro 600 záblesků na jedno nabití

Společnost Photoneurope uvedla před létem na český trh bateriový generátor EN-760. Podle údajů výrobce by měl dodal 600Wattovému blesku až 600 záblesků na jedno nabití nebo dvěma blesků 600Ws 350 záblesků na plný výkon. Zajímavá může být pro některé fotografy také cena kolem 18 tisíc včetně DPH. Není to sice nejlevnější kategorie, ale výrobce v tiskové zprávě uvádí, že není jeho záměrem konkurovat cenově ostatním dodavatelům. EN-760 je vybaven také režimem pro napájení standardních spotřebičů, nebo blesků, které mají vysoké špičky při odběru.

Nový makroblesk Nissin MF18 - nová alternativa?

Společnost Nissin uvedla na trh nový výkonný model makroblesku – MF18. Hlava blesku je rozšiřitelná - s adaptéry pro nasazení na makroobjektivy s filtrovým závitem o průměru 49 až 82 mm. Použití tvarovaných výbojek a modelovacího osvětlení LED umožňuje dosáhnout optimálního osvětlení a stabilních výsledků. Výkon blesku lze v režimu Fine Macro snížit až na hodnotu 1/1024 plného výkonu. Blesk nabízí také režim bezdrátového TTL řízení záblesku.

 

Nové kompakty od Canonu - IXUS 240HS a IXUS 510 HS

Canon dnes představil 2 nové kompaktní fotoaparáty řady IXUS - 240 HS a 510 HS.

Oba modely jsou vybaveny originálními objektivy Canon. IXUS 510 HS disponuje 28mm širokoúhlým objektivem s 12x optickým zoomem, který je schován v těle vysokém pouhých 19,8 mm. IXUS 240 HS přináší 24mm ultraširokoúhlý objektiv s 5x optickým zoomem. Oba modely jsou vybaveny technologií Canon ZoomPlus, která rozšiřuje zoom za maximální ohniskovou vzdálenost objektivu. Technologie ZoomPlus rozšiřuje u IXUS 510 HS 12x optický zoom až na 21x zvětšení a u IXUS 240 HS rozšiřuje 5x optický zoom až na 10x.

Nový fotografický časopis FOCUSmagazine

FOCUSmagazine

The brand new photographic magazine with Czech and Slovak photographers. Download it from here.

Vážení příznivci fotografie. Když jsme loni spojovali našich třináct fotografických klubů pod jedna křídla fotoklubu FOCUSCLUB.CZ, zjistili jsme, že počet registrovaných fotografů významně překračuje úroveň, se kterou jsme pracovali před třemi lety, kdy jsme naše hlavní kluby pro techniku CANON, NIKON, SONY, PENTAX, Leica, OLYMPUS, atd. zakládali.

FOCUSmagazineAsi jako všichni fotografové jsme dávno v minulosti hltali každé vydání Československé fotografie, studovali National Geographic, jehož každé číslo představovalo vrchol zpravodajské reportážní fotografie po roce 1989. Brali jsme jej do rukou a prohlíželi fotografie jednak skvěle pořízené, a ještě lépe vytištěné. Mezitím se u nás objevila celá řada zcela nových tištěných časopisů PhotoLife, PhotoArt, Digifoto, Fotografie Magazín, atd. atd. Doba se ale změnila, také díky ekonomické situaci ve světě a u nás.

Na sklonku loňského roku jsme začali pracovat na novém elektronickém časopisu o fotografii. S týmem lidí blízkých našim 13 fotoklubům jsme za extrémně krátkou dobu tuto myšlenku otiskli do elektronické podoby a vytvořili FOCUSmagazine.

Canon Powershot G1 X - proč překonává všechny kolem?

Canon představením nového kompaktního fotoaparátu řady Canon Powershot G1 X (psali jsme o nem již včera) potvrdil mé tušení, že zatím nebude vstupovat na trh bezzrcadlových fotoaparátů, které zažívají rozmach na trzích v Asii, zejména Japonsku. Raději se vydal cestou navýšení kvality objektivu, zvětšením čipu, zvýšením jeho rozlišení a rozšířením stávajících vlastností pro fotografování v prostředí s nízkou hladinou světla. Detailně jsem prostudoval všechny informace,  které se na webu Canonu objevily, a musím přiznat, že na takový fotoaparát čekal nejeden fotograf. Diskuse jsou takových přání plné. Můj detailní rozbor dále v článku.

Nová vlajková loď série G - Canon PowerShot G1 X

Canon Powershot G1XCanon vyslyšel fotografy a konečně jim nabídl nový kompaktní fotoaparát, ale s velkým (větším) čipem Canon PowerShot G1 X. Cílovou skupinou pro G1 X jsou jak pokročilí amatéř, tak i profesionálové hledající lehký vycházkový "point-and-shoot" model. Vybaven bude velkým 4/3 čipem velikosti 18,7 x 14 mm s rozlišením 14,3 megapixelů (CMOS) a 4 násobným optickým zoomem (28-112 mm). S nižší hloubkou ostrosti a clonou nastavitelnou v rozsahu 2,5-16 dosahuje lepších výsledků ve zhoršených světelných podmínkách. 

Adobe vydala Lightroom 3.6 a Camera RAW 6.6

Adobe uvolnila nové verze Photoshop Lightroom 3.6 a Camera Raw 6.6. Tyto verze podporují nově následující fotoaparáty: Canon Powershot S100, Fujifilm X10, Nikon 1 V1 a J1, Panasonic DMC-GX1, Samsung NX5 a NX200 a Sony NEX-7, včetně 30 nových modulů pro korekci vad objektivů. Seznam dále v článku.

Odpalovač MicroSync II

MicroSync II je digitální radiová spoušť od firmy Tamrac. Jestli nějaký odpalovač vlastníte, jste si jistí že jste jej po posledním použití vypnuli, aby se vám nevybila baterie? Ne? Koupí tohoto produktu se problémům, vzniklých zapomínáním, vyhnete. MicroSync II žádný přepínač nemá.

Nové objektivy Canonu nabírají zpoždění

EF 200-400Canon oznámil, že nové objektivy EF 500 f/4L IS II a EF 600 f/4L IS II nedorazí na pulty obchodů včas v prosinci letošního roku, ale později. Objektiv EF 200-400 f/4L IS 1.4x, bude uveden na trh až v příštím roce 2012.

DIGIForum - pro členy klubů vstup ZDARMA

Naše kluby - sdružující fotografy se všemi fotoaparáty značek Canon, Nikon, Leica, Olympus, Fujifilm, Sony, Panasonic, atd. - vás zvou na výstavu DIGIforum 5. a 6. listopadu v Praze. Díky pochopení organizátora výstavy DIGIForum jsme pro naše členy získali možnost vstupu na tuto největší letošní fotografickou akci zcela ZDARMA! 

Prosický - 1. místo Euro. Photographer - Krajina

Český fotograf Ondřej Prosický získal v prestižní fotografické soutěži European Professional Photographer of the Year 2011 první místo v kategorii Krajina. Soutěž každoročně pořádá Federation of European Professional Photographers (FEP) a letos bylo přihlášeno dva tisíce fotografií nejlepších evropských fotografů z 28 zemí.

Ocenění Landscape Golden Camera 2011 získal Ondřej Prosický za emotivní snímek mlžného lesa Česko-saského Švýcarska a za pohled do kolonie hnízdících racků na pobřeží Falklandských ostrovů. Své snímky do Bruselu poslal na poslední chvíli, „Focení není atletika, aby se v něm soutěžilo, ale myslím, že je dobré využít každé příležitosti k prezentování své práce“ říká autor vítězné fotografie.

Nová fotografická tiskárna Canon PIXMA PRO-1

PIXMA PRO-1Canon uvedl na trh zcela novou fotografickou tiskárnu PIXMA PRO-1, která navazuje, ale spíše rozšiřuje A3 pigmenové tiskárny PIXMA 9XXX. Pro-1 se pyšní: 12 inkousty, z toho je 5 černých, rychlosti vytištění A3 za 3 minuty a speciální 12 "barva" je optimizér barevného lomu - je určený k zalití kapiček inkoustu vrstvou, která zabraňuje nerovnoměrnému lomu dopadajícího světla. Canon na tiskové konferenci ujišťoval, že se jedná o tiskárnu pro profesionální fotografy. Její výbava - 12 inkoustů a cena 22 tisíc s DPH tomu jasně odpovídá.

Vzniká nová legenda Canon EOS-1D X

 EOS 1D-X

Vzniká zcela nová legenda. Canon oznámil, že na trh uvede nový model fotoaparátu řady 1D, tedy profesionální proslulá těla plnoformátových fotoaparátů, v případě 1D pak formátů APS-H (crop faktor 1,3). Canon se zatím omezil pouze na tiskovou zprávu. Další informace přinesly všechny hlavní internetové servery. Zde jsou zásadní informace, které byste o novém těle měli znát. Čtěte dále.

Nový Canon IXUS, Power Shot a DIGIC 5

Canon SX40Canon S100Dnešní konference se nesla v duchu představení nových inkoustových a laserových tiskáren, scannerů pro scan dokumentů a v poslední řadě došlo i na pár novinek z řad fotoaparátů. Všichni jsme netrpělivě čekali, co nového Canon přinese na pulty obchodů ale zemětřesení ve Fukušimě poměrně dost zkomplikovalo jak výrobu, ve druhém kvartálu, tak i samotný dovoz. Bohužel všechny zklamu ohledně další řady Canonu 5D Mk. Žádná z novinek, které Canon představil se netýkala zrcadlovek.

Ano, je tomu tak. Podzimní kolekci fotoaparátů zaměřil na kompakty řady IXUS a PowerShot. Na pulty tedy poputuje nový PowerShot S100 a PowerShot SX40. Nejedná se ale jen o samotné kompakty. Canon se vytáhl a dnešním dnem oficiálně pustil na světlo světa nový digitální čip DIGIC 5, který po letech nahrazuje DIGIC 4. Hlavním tahákem je rychlejší zpracování fotografií, kvalitnější rozpoznání vyvážení bíle, které je aplikováno na celý obraz, nikoli na jednotlivé osvětlení díky funkci Multi-area White Balance a.t.d. Nový DIGIC 5 též o 75% snižuje šum při všech nastaveních ISO.

Tři nové kompakty - PowerShot SX150 IS, PowerShot IXUS 1100, PowerShot IXUS 230 HS

Když letos vydal na jaře ve své spring nabídce kompaktní fotoaparáty s režimem HS, trošku jsem si říkal, proč? a pro koho? Postupně jsem začal měnit názor, kvalita výstupů a rychlost snímání se u této kategorie mění každého půl roku - k lepšímu. Canon - pravděpodobně z důvodu zítřejšího oznámení konkurenčního Nikonu - ani nesvolával tiskovou konferenci, prostě se jen omezil na tiskovou zprávu s popisem výbavy nových fotoaparátů.

Přineseme vám kompletní specifikace k jednotlivým aparátům, teď jen krátce. 

PowerShot SX150 IS, PowerShot IXUS 1100 (americké značení ELPH 510 HS) a PowerShot IXUS 230 HS (americké značení PowerShot ELPH 310 HS) jsou kompatní fotoaparáty vybavené možností snímat také video - v rozlišení FullHD. Jejich zaměření je široké, cílové skupině mají dát do rukou prostředek pro zábavu a možnost fotografovat a natáčet video za každých okolností. Standardně mají zoom objektivy, novou stabilizaci (optickým členem), 32 fotografických scénických režimů, dávkové snímání s vysokou rychlostí High-Speed Burst a FullHD video. ELPH 510 HS a ELPH 310 HS jsou také vybaveny novou verzí HS SYSTEMu pro fotografování v prostředí s nízkou úrovní osvětlení.

 

        PowerShot SX150 IS                               PowerShot IXUS 1100                        PowerShot IXUS 230 HS

SX 150 ELPH 510 HS ELPH 310 HS
SX150 ELPH 510 HS ELPH 310 HS

  

Jak používat EF objektivy na iPhone 3 a 4?

Spolejčnost Photojojo, která se zabývá prodejem bláznivých příslušenství pro fotoaparáty, představila redukci umožňující nasadit EF objektivy Canonu na iPhone 3 nebo 4. Možná to na první pohled opravdu vypadá bláznivě (no pro seriózní práci to jistě není), ale pro někoho to může být zajímavá hračka.

Použili byste to někdo pro prácii nebo fotografování?

Objektiv EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II by neměl urazit žádného fotografa

EF-S 55-250 f/4.5-4.6 IS IICanon nečekaně představil nový objektiv určený pouze zrcadlovkám s čipem APS-C. Sklo s označením EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II je v podstatě stejné jako předchozí model, navíc ale přibyl nový stabilizátor druhé generace s automatickou detekcí pohybujícího se objektu. Ve své zprávě se Canon několikrát zmínil o cenové dostupnosti, ovšem zalistován zatím u žádného obchodníka není, ani u nás ani ve světě. Objektiv nese několik nových patentů.

Trochu schovaná část zprávy o objektivu mě navedla na jinou  - spíše obchodní - část informace. Canon má totiž dvojici skel EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II a EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, která se jeví jako ideální balíček skel pro začínající fotografy. Kdo fotí déle, asi si vzpomíná, na to, že dostupnost zoomů od 27 do 370 mm ještě navíc se stabilizací a clonou 5.6 na dlouhém konci byla pro většinu (a tím nemyslím 51 procent) jako z říše divů. Canon slibuje, že obě skla bude balit s fotoaparáty EOS 550D, EOS 600D a EOS 60D nebo budou samostatně k dispozici. Zda bude tento objektiv vhodný na čipy 600D nebo 60D uvidíme z testů, které provedeme, jakmile se objektiv objeví u nás.

Canon upřesňuje termíny uvedení nových objektivů na trh - je mezi nimi také EF 500mm f/4L IS II, EF 600mm f/4L IS II

EF 400 mm f/2.8Společnost Canon vydala s omluvou oficiální informace o uvedení inovovaných verzí (II) svých objektivů na trh. Díky situaci v Japonsku se skutečně některé nové produkty spožďují - a to výrazně, ale myslím, že tentokrát musíme plně respektovat situaci.

Podle nejnovějších informací budou objektivy představené již dříve uvedeny v těchto termínech (my jsme o nich psali samozřejmě také):

EF 300mm f/2.8L IS II USM koncem srpna 2011
EF 400mm f/2.8L IS II USM koncem srpna 2011
EF 8-15mm f/4L Fisheye USM koncem července 2011
EF 500mm f/4L IS II USM někdy v průběhu roku 2011
EF 600mm f/4L IS II USM  někdy v průběhu roku 2011

 

EIZO predstavuje nový 27" monitor CG275W

 V priebehu mesiaca apríl, EIZO predstavuje novinku určenú pre segment grafických LCD monitorov. Model EIZO CG275W je už druhý model z radu ColorGraphic s možnosťou autokalibrácie. Pri rozlíšení 2560 x 1440 a pomere strán 16:9, ponúka tento model o 60% viac infromácii a len 20% navýšenie ceny, oproti 24" LCD v rovnakej triede. Základom tohoto monitoru je kvalitný H-IPS (p-IPS) panel, dodávaný s integrovaným kalibračným senzorom, presne odladeným pre použitý LCD panel.

Nové logo Canonklubu je na světě

Devatenáctého dubna 2011 jsme s vítězem naší soutěže o nové logo Filipem Glaserem dokončili finální podobu logotypu našeho klubu. O jeho nových podobách se dočtete dále v článku. Logo dáváme veřejně tímto k dispozici, aby jej kluby, fotografové a ostatní veřejnost mohli svobodně používat pro zviditelnění svých fotografických akcí, setkání nebo expedic s odkazem na svůj domovský fotografický klub.

Canon se snaží obnovit výrobu po velkém zemětřesení v Japonsku

Firma Canon vytvořila pracovní skupinu, která bude mít za úkol stanovit další postup se znovu obnovením výroby.

V první vlně se budou přezkoumávat a vypracovávat plány na obnovení vývoje, výroby a prodeje. Zaměřit se mají především na ty části firmy, kterým hrozí odstávka na delší období. Nejvíce se jedná o divize v severní části Honšu.

Canonklub zve na cestovatelský festival KOLEM SVĚTA

V Praze se uskuteční již 16. cestovatelský festival KOLEM SVĚTA, který potrvá celý víkend 19. - 20. března 2011. Místem konání je kulturní dům Ládví a přilehlé Multikino. Festival probíhá pod záštitou hlavního města Prahy.

Členové Canonklubu mají slevu na vstup 50 Kč. Aby získali slevu, musí se registrovat na formuláři na portále Canonklubu.

EIZO uvádza nový kalibračný softvér - EIZO EasyPix2

EIZO Easy PixľSpoločnosť EIZO uvádza na trh nový kalibračný softvér EIZO EasyPix2. Ide o jednoduchšiu verziu profesionálneho kalibračného softvéru EIZO ColorNavigator. Hlavným cieľom nového programu je poskytnúť užívateľom obdobne účinný, no na druhej strane jednoduchší a zrozumiteľnejší nástroj, umožňujúci rýchlu kalibráciu obrazových parametrov monitoru. 

So sondou aj bez nej.

Softvér umožňuje pracovať aj v režime bez kalibračnej sondy, kedy je možné biely bod nastaviť "podľa oka". Pre presnejšie nastavenie a vytvorenie správneho farebného profilu je však vhodné použiť kalibračnú sondu.  Podľa tlačovej správy, nástroj prekpokladá spoluprácu so sondami EIZO EX1 alebo drahšou a presnejšou sondou X-Rite ColorMunki.

Proběhlé World Press Photo 2010, kdo ho vyhrál a jak to bude s dalším ročníkem

Jodie Bieber, Artist Management

John Bieber, South Africa, Institute for Artist Management/Goodman Gallery for Time magazine

Poslední, 54. výroční World Press Photo proběhlo a výhercem se stala jihoafrická fotografka Jodie Bieber s fotografii, kde je vyobrazena 18letá žena, Bibi Aisha. Ta pochází s Oruzgan, které leží v provincii v Afghanistánu.

Aisha přišla o nos i uši rukou manžela, na příkaz Talibanu. Po čase byla vzata Americkou armádou do Ameriky, kde získala možnost získat zpět svou tvář. Než jí armáda našla, skrývala se v horách.

 

Co by vás mělo zajímat

Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.