Kurz: jak rychle a snadno vyvolávat fotografie v LIGHTROOM

Kurz Adobe LIGHTROOM - základ

Kurz: jak rychle a snadno vyvolávat fotografie v LIGHTROOM

FOTOEXPEDICE hlavní rozcestník --- více informací, fotografií a REGISTRACE --- KLIKNI SEM

Na kurzu se naučíte: přehledně spravovat fotografie, rychle je importovat a správně vyvolávat fotografie pomocí Adobe Photoshop LIGHTROOM.

Výsledky, kterých  můžete dosáhnout, najdete například na stránkách fotoexpedic a našich fotoklubů. 

Všechny uvedené fotografie jsem zpracovával právě v Lightroom. Poskytuje mi totiž přesně ty funkce, které potřebuje každý fotograf pro rychlé zpracování fotografie. Samozřejmě mohu použít Photoshop, ale Lightroom je rychlejší, přesnější a s fotografiemi se snáz pracuje, protože se pořád uchovávají v v přehledném a rychlém katalogu a původním surovém stavu RAW nebo JPG.

Marcel Konečný byl na mém kurzu v lednu 2014, požádal jsem jej o jeho vyjádření, co mu kurz Adobe LIGHTROOM základ dal

 

Kurz Adobe Lightroom od Martina Kamína jsem si vybral jako rychlou cestu k naučení ovládání nového nástroje na úpravu a správu fotografií. Do té doby jsem používal pouze Aperture od Apple (kurz mi ušetřil mnoho dnů studia z knih včetně pokusů a omylů).

Dnes pouzivam Adobe LIGHTROOM jako základní program pro vyvolávání a zpracování fotografií, čili rozhodně nelituji a doporučuji.

Fotokurz Adobe LIGHTROOM základ vás naučí

 • import fotografií, jejich správu,
 • rychlou a přesnou cestu pro třídění, výběr, značkování a správu fotografií,
 • vyvolat fotografie, aby získaly kontrast, obloha kresbu, stíny hloubku a celá fotografie dynamiku,
 • připravit fotografii pro publikování na internetu a pro tisk,

Lightroom úpravy fotografiíÚpravy fotografií Lightroom

Dále v tomto článku vám ukážu, jak jsem některé fotografie zpracoval a jaké postupy jsem použil a ukážu výsledky.

Fotografie pořízená na Islandu. Expozici jsem volil tak, aby se zabránilo přepalům v obloze, což mělo za následek, že hlavní objekty - koně, se utopily v podexpozici.

Akce: Aplikován 2x přechodový fitr, stažení expozice o 1,5 EV, dále zvýšení sytosti výběru oblohy obloha se prokreslila, lokální výběr koňů pomocí štětce a aplikace +1 EV.

Jeden z nejtěžších snímků. Přestože u původní fotografie byl histogram zcela v rozumných mezích, obrázku chyběla barevnost a konstrast.

Akce: Aplikován přechodový filtr na oblohu -1 EV, přechodový filtr na modrou část ledovce a úprava barevnosti pouze této části Blue -50. Dále celkové zvýšení kontrastu v křivkách.

Toskánsko, zářijová expedice. Složitá expozice, silné přepaly v části slunce, přitom jsem potřeboval zachovat kresbu právě kolem slunce, kde je škála tónů největší.

Akce: Dvě expozice, spojení v HDR úprava křivek (pouze některé barvy). Celkové vyznění je teplejší než originál. Vytvořeny celkem 4 virtuální kopie v katalogu.

Island 2011. Kásná obloha, ale původně bez kresby. Byl jsem nucen fotit na světla, abych zachoval oblohu.

Akce: přechodový filtr na oblohu, její stažení o jedno clonové číslo -1 EV, zvýšení Clarity +100, zvýšení sytosti barev +30. Lokální úpravy štětcem na "kostech" lodě.

Island 2011: Složitá situace. Příliš světlý kus kry vyvržený na břeh, příliš tmavý sopečný písek a nebe někde mezitím.

Akce: Aplikován přechodový filtr na oblohu -1 EV, kontrast +20, přechodový filtr na levou část obrazu - +1,5 EV na sopečný prach, lokální úprava expozice na ledu -1 EV, snížení kontrastu.

Na kurzu se elegantně, rychle a snadno naučíte z běžných fotografií nebo nezdařilých kompozic a expozic vytěžit maximum.

Před Po

Na kurzu budeme pracovat s jednou z nejlepších aplikací pro správu, zpracování a export fotografií Adobe Photoshop Lightroom. Pokud jste se zalekli toho názvu: Photoshop, vůbec nemusíte mít obavy, Lightroom je zcela samostatný produkt, který je určený jen fotografům. A ti ho prostě milují pro jeho rychlost a snadnost ovládání.

Lightroom vám nabízí nedestruktivní úpravy fotografií, znamená to, že cokoliv nad svou fotografií ve formátu RAW budete provádět, můžete se kdykoliv vrátit zpět na libovolné místo úpravy. Nic nezkazíte, nic neztratíte.

před po

Místo: Praha, bude upřesněno

Cena: 2376 Kč, daňový doklad samozřejmostí

Cena zahrnuje:

 • Práci lektora pro vás na místě
 • Školení v klimatizované profesionální učebně
 • Osobní konzultace nad vašimi fotografiemi na místě

Náplň kurzu

 • Proč je správa barev pro fotografa důležitá
 • Naučím vás nejvíce osvědčené postupy od importu, prohlížení, úprav až po export
 • Seznámení se základy workflow - obecně, jak uchovávat, kde uchovávat fotografie, proč používat RAW, jak importovat fotografie, jak je správně a přehledně tagovat, jak vytvořit strukturu tagování
 • Naučíte se znát prostředí Lightroomu - jednotlivé moduly - Library, Develop, Export (Slideshow, Print)
 • Naučím vás nejpoužívanější zkratky - uvidíte, jak a proč je užitečné používat klávesnici místo myši
 • Budete umět: vyvážit bílou, upravit křivky několika způsoby, upravit barevnosti, lokální úpravy, tonalitu, zachraňovat kresbu ve světlech, stínech, upravovat mraky, portréty, drobné detaily, retušovat nechtěné části obrazu, pracovat s vadami objektivů: zkreslení, chromatická aberace, naučíte se ořezávat rychle a efektivně, místně korigovat vady, například od nečistoty na čipu, používat přechodový filtr a korekční štětec...
 • Na společných fotografiích si ukážeme společně doporučené postupy, které mám ověřené vlastní praxí
 • Na vlastních fotografiích se naučíte následně využít nové znalosti a ihned je aplikovat na svou tvorbu, budu s vámi a osobně s vámi projdu vaše fotografie
 • Naučíte se, jak fotografie připravit pro export pro tisk a pro facebook, internet apod.

před po

Co se naučíte
Donesete si domů data a bez problémů a rychle je naimportujete do LightRoom, otagujete, zpracujete, promažete, upravíte křivky, přípravíte na tisk nebo publikování na facebook nebo internet. Vše rychle, efektivně a snadno.

Lektor
Lektorem kurzu je Martin Kamín, šéfredaktor časopisu FOCUSmagazine a vydavatel největších fotografických klubů pro fotoaparáty Canon a Nikon u nás a na Slovensku.

Martin vede pro členy klubů fotografické workshopy, besedy a setkání. Píše recenze, testuje, zkouší nové techniky a je nadšeným a denním uživatelem Lightroomu. Navštívil a fotografoval i v rámci fotoexpedic v USA, Islandu, Velké Británii, Španělsku, Francii, Itálii, Německu, Belgii, Holandsku, Rakousku, Chorvatsku, Řecku, Turecku, Izraeli, Maroku, Indii, Nepálu a pochopitelně v Česku. Nefotografuje jen krajiny, ale zajímá jej hlavně reportáž a dokument.

Registrační formulářCo s sebou:

 • fotografie formátu RAW (nebo fotografie v co nejvyšším rozlišení JPG)
 • flash disk

Registrace na kurz v tomto formuláři, máme jen omezený počet míst

Co by vás mělo zajímat

Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.