Rozhovory s osobnostmi

XIII Lukáše Dvořáka

XIII Lukáš Dvořák fotografie kniha Leica galleryNadcházející podzim si zaslouží trochu zpomalit, zasnít se, zahřát… Tohle vše vám může nabídnout výstava fotografa Lukáše Dvořáka s názvem “XIII”.

Stejně tak se jmenuje i kniha jeho černobílých fotografií plných života, promyšlených detailů a žen, kterou si můžete zakoupit na našem eshopu. Výstavu si můžete prohlédnout až do 19.11.2023 v prostorách Leica Gallery v Praze a knihu zakoupit v distribuci.

Můj otec Antonín Kratochvíl, film a výstava

Těsně po smyšlené koronavirové krizi jsem opustit stěny svého domu a vyrazil do kina na více než komorní promítání nového filmu Můj otec Antonín Kratochvíl pro média. Čeští producenti v něm poskytli zpovědnici válečnému fotografovi Antonínovi Kratochvílovi, a na první pohled překvapivě, dost prostoru také jeho synovi Michaelovi.

Fotovýstava: David Gaberle Na Prahu Prahy fotografické

FOtovýstava David Gaberle Na Prahu Praha architektura streetDavid Gaberle vystavuje své fotografie Prahy v Centru architektury a městského plánování (CAMP) na pražském Karlově náměstí. Výstava se koná do 27. Února. Výstav, vernisáží a akcí kolem fotografie je v Praze opravdu hodně, proč tedy vidět tu Davidovu?

Šéf Canonu přiznal, že společnost ztrácí tempo v inovacích

Taková ta bitva mezi fotografy, která značka vlastně vyrábí nejlepší fotoaparáty, bude přetrvávat ať už v humorné podobě nebo zcela vážně dalších 50 let. Ale my zcela vážně můžeme zhodnotit, jak se jedná z klíčových společností na trhu fotoaparátů profiluje na trhu.

Zakázaná výstava fotografa Karla Richtra se mohla znovu narodit

Karel Richtr wet plate fotografie velkoformátová fotografieJedním z vybraných fotografů naší každoroční publikace s nejlepšími fotografiemi daného roku je Karel Richtr. Zaujala nás zejména tradiční technika mokrých desek, kterou Karel pro vyvolání svých fotografií používá. Že se jedná o dnes již unikátní technologii se přesvědčíte jednak v dalším ročníku Ročenky Fotografie, a také v tomto rozhovoru.

Jan Březina doporučuje, jak fotografovat v USA a nakupovat fototechniku

FOTOEXPEDICE KalifornieS Honzou pořádáme fotoexpedice do celého světa, a tak mě zajímalo, co jej na tom cestování s focením dohromady vlastně baví. A v rozhovoru jsem se nevyhnul taky dotazům na nákup fototechniky v USA, který byl v minulosti hodně dotazovaný na našich klubech, ale jak to vypadá dnes? Vyplatí se to? A je cestování v USA dražší než v Evropě?

Roman Vondrouš, vítěz kategorie CPP Sport 2014: "Začínal jsem s focením mašinek"

Roman Vondrouš vítěz Czech Press Photo 2014Ač by se to nezdálo, několikanásobný vítěz fotografické soutěže Czech Press Photo Roman Vondrouš začal v mládí fotografovat mašinky na film, dokonce k natáčení se na čas přiklonil. Stejně u něj ale nakonec vyhrála fotografie. Dnes agenturní fotograf ČTK a také držitel World Press Photo z roku 2013 besedoval včera na Staroměstské radnici.

Fotografický program s vítězi pořádaný Czech Press Photo pro veřejnost

autorská beseda Jan Zatorský Každodenní životFOCUSCLUB.CZ vás srdečně zve na seriál akcí pořádaných organizátorem fotosoutěže Czech Press Photo. Po vyhlášení výsledků letošní výroční 20. soutěže následuje řada akcí pro veřejnost, kde autoři a vítězové některých kategorií Czech Press Photo představí to nejlepší ze svých fotografický portfólií. Budou následovat workshopy, přednášky, semináře, zde je jejich termínovník.

Prosický a Bambousek vystavují společně o tropické přírodě (oba fotí Canonem)

Bambousek a Prosický výstava fotografií Bratislava fotoexpediceDva výrazní fotografové s Canonem Ondřej Prosický a Petr Bambousek budou společně vystavovat fotografie tropické přírody v Bratislavě. Pokud výstava uspěje, uvažují o jejích přenesení také do Prahy. Začíná ve Slovenském národném múzeu v Bratislavě 5. 9. Pozvánka s ukázkou některých fotografií a profilem obou autorů zde v článku CanonClubu.

Obrat Megapixelu údajně roste a chce tomu dopomoci novou prodejnou

Megapixel storeSpolečnost Megapixel uspořádala pro novináře krátké ranní setkání v prostorách jejich nové prodejny. Myslím, že snad každému se tato informace dostala na oči, ale přesto bych rád tuto - bezpochyby - zásadní událost komentoval. Za zásadní ji považuji proto, že Megapixel vyměnil blízké centrum (Smíchov) za větší a nové (vzdušné) prostory mimo centrum Prahy.

Festival Kolem Světa - přijďte si zažít cestovatelské příběhy a fotografie

Cestovatelský Festival Kolem Světa přináší již několik let kromě cestovatelských příběhů také krásné fotografie. Festival je dvoudenní a letos se na jeho pražskou část můžete přijít podívat 17. a 18. listopadu. Společně s pořadatelem jsme členům našich fotografických klubů připravili slevu z dvoudenní vstupenky 100 korun. Pokud se přihlásíte na našem formuláři dole na stránce, získáte tuto slevu z ceny dvoudenní vstupenky, takže místo 350 korun zaplatíte pouze 250 Kč. Čeká vás cestovatelský program plný krásných příběhu z nejvyšších hor a nejhlubších pralesů doplněný fotografiemi cestovatelů.

Jan Šibík populárnější než Panenka? Tak to jsme fotografický národ

Když se podíváme na statistiky České televize  u pořadu Uchem jehly (kdo ty názvy vymýšlí...), fotograf Jan Šibík, který byl hostem Pavla Klineckého, má více zobrazení než Antonín Panenka.

Každopádně rozhovor s Janem stojí za shlédnutí...a zamyšlení. Někdy je fotografická žurnalistika drsné zaměstnání.

Pozvánka na promítání a besedu: Jak fotí žena akt - Gabriela Ksandr

14. 3. 2012 v 18 hodin se v NADARu představí se svými fotografiemi uměleckých aktů Gabriela Ksandr (rozhovor s autorkou). Promítne své fotografie a seznámí vás s profesionálními fígly při fotografování uměleckého aktu. Kromě ukázek fotografií vám zpříjemní večer poodhalením nových technik při focení a zpracovávání fotografií aktu ve Photoshopu. Registrace uvnitř článku

 

Gabriela Ksandr: také jsem nafotila "Pirelli kalendář"

Gabriela KsandrCo Vám přineslo v poslední době nejvíce tvůrčí radosti?

Nejvíce tvůrčí radosti mně přinesla práce na mém posledním autorském kalendáři aktu, který pracovně nazývám "pirelli", protože jde též o neprodejný, počtem limitovaný, exkluzivní kalendář, ze kterého se mohlo radovat jen několik málo vyvolených jedinců. Obě modelky jsou vynikající a tvořit s nimi bylo také o radosti, byl to opravdu požitek z práce.

Tvoříte a žijete na různých místech, jak jste na tom ve vztahu k Praze?

Měla jsem to štěstí poznat mnoho světových metropolí a díky svým toulkám s kamerou jsem mohla přijít městům takříkajíc "na chuť ". Mohu srovnávat a jednoznačně Praha vítězí, skoro se mi chce říct, takové to otřepané klišé, že mé srdce patří Praze. A je to tak Mé srdce patří Praze. Praha je díky své atmosféře, architektuře a také třeba hudbě, jedno z nejkrásnějších měst světa. Tvořím v Mnichově, v New Yorku i v Praze, ale Prahu miluji.

Prosický - 1. místo Euro. Photographer - Krajina

Český fotograf Ondřej Prosický získal v prestižní fotografické soutěži European Professional Photographer of the Year 2011 první místo v kategorii Krajina. Soutěž každoročně pořádá Federation of European Professional Photographers (FEP) a letos bylo přihlášeno dva tisíce fotografií nejlepších evropských fotografů z 28 zemí.

Ocenění Landscape Golden Camera 2011 získal Ondřej Prosický za emotivní snímek mlžného lesa Česko-saského Švýcarska a za pohled do kolonie hnízdících racků na pobřeží Falklandských ostrovů. Své snímky do Bruselu poslal na poslední chvíli, „Focení není atletika, aby se v něm soutěžilo, ale myslím, že je dobré využít každé příležitosti k prezentování své práce“ říká autor vítězné fotografie.

Fotograf obyčejně neobyčejného života - Jindřich Buxbaum

Jindřich BuxbaumDo redakce Canonklubu se nám ozval jeden z našich čtenářů - fotograf a majitel autoservisu pan Jindřich Buxbaum a pozval nás na svou výstavu. Fotografie nás zaujaly a neméně jejich autor. Přinášíme vám rozhovor s ním a pozvání na jeho výstavu.

Kdy jste se poprvé setkal s fotografií?
S fotografiemi a fotografováním mne seznámil můj tatínek už, když jsem byl dítě a od té doby ji miluji.

Co vás na fotografování nejvíce těší?
Nejvíce mne těší zachycení toho daného okamžiku. Ve správnou chvíli zachytit to tak, jak to vidím a jak chci, aby to stejně jako já spatřili i ostatní. Fotografování mne těší jako záliba. Ale je to vlastně už taková moje vášeň.

Jaký používáte dnes fotoaparát?
Používám tělo Mark IV a Mark II. Canon, jak jinak.

Canonklub hledá další spolupracovníky a dopisovatele

Canonklub hledá další spolupracovníky, kteří si chtějí vyzkoušet a testovat fototechniku. Výsledkem vaší práce by měl být článek/recenze/komentář publikovatelný zde na portále Canonklubu. Ideální by byla vaše blízká dostupnost Prahy nebo Brna. Pokud máte zájem vyzkoušet si všechny novinky, těla, objektivy, blesky, stativy, batohy a jiné příslušenství, napište mi na e-mail: martin(tecka)kamin(zavináč)canonklub(tecka)cz

Antonín Malý hostem 69. Večera s fotografem

Beseda se koná ve středu 6. 10. 2010 od 19,00 hodin ve vinárně BRESTO, Štěpánská 31, Praha 1. Moderátorem besed je fotograf a hráč na didgeridoo ing. Jiří Heller, setkání pořádá Galerie WWG.CZ, společnost ZULU Group pro vás chystá video záznam z těchto besed, ten budou mít k dispozici také registrovaní čtenáři Canonklubu

Antonín Malý - člen Asociace profesionálních fotografů ČR a od roku 2005 také držitelem Qualified European Photographer - certifikátu umělecké a profesionální kvality, prestižního titulu v zemích EU.

Marie Borenstein: Filozofie sensitivity

Marie Borenstein představila v galerii NOSTRESS v Praze  výstavu svých fotografií MUSICAL MEMORY. Při pohledu na její obrázky na nás vydechly samy tóny jazzu. A tak jsme se rozhodli požádat ji o rozhovor. Přivítala nás ve stylovém domě na Zbraslavi a s nenucenou samozřejmostí si s námi  při snídani, nad borůvkovým koláčem a čajem, povídala o sobě, o světě, o fotografování a o životě.

Byla výstava MUZICAL MEMORY vaší první výstavou u nás v Česku?

Ano.

Kdyby se Vás  někdo zeptal, abyste vy sama popsala své fotografie, co byste mu odpověděla?Mají vaše fotografie jména?

Oh la la. Můj pohled na život jsou moje obrazy, někdy v pohybu , někdy jen tak v klidu. Toto jsou všechny “moje tváře “.

S Canonem 8 měsíců na Novém Zélandu - Jiří Stránský - pokračování

Kam se chystáte v nejbližší době a proč právě tam?

S Canonem 8 měsíců na Novém Zélandu - Jiří Stránský

Kde a kdy začala Vaše cesta za fotografií a co rozhodlo, jakýsi první impuls – velký třesk?

Moje cesta za fotografií začala asi už mým narozením, přestože první fotku jsem udělal až o 20 let později. Ještě s dudlíkem v puse mi rodiče brali na výlety do přírody a ve 3 letech už jsem měl procestovanou prakticky celou českou Republiku. Cestování a láska k přírodě mi vydržela až do teď a silně pochybuji, že mě někdy opustí. Ve 20 letech jsem se s kamarádem vydal na 3 měsíční cestu po Austrálii a poprvé v životě pocítil touhu přivézt z tohoto dobrodružství více než jen vyprávění. Hned po návratu jsem pořídil digitální zrcadlovku a opravdu nastal „velký třesk“. Kouknul jsem skrz hledáček a věděl jsem, že focením se chci živit. Říká v našem  rozhovoru Petr Stránský, fotograf přírody.

František Štaud - s fotoaparátem na cestách

Rozhovor s Františkem Štaudem, fotografem, cestovatelem, publicistou, docentem Univerzity Karlovy, farmakologem, vysokoškolským pedagogem, manželem jedné, otcem dvou, vedl Martin Kamín.

Jak se ti podařil sladit program vědce s programem fotografa?

Posledních 15 let mi naprosto vyhovuje. Dvě zcela odlišné profese, plus pár koníčků ke svému životu potřebuji, abych nevyhořel. Občas se samozřejmě stane, že musím dodělat nějaký vědecký projekt a současně větší fotografickou zakázku. To pak toho moc nenaspím. Ale podstatné je, že mě musí obojí bavit, a to zatím platí pro obě profese.

Matta: na hory beru s sebou foťák a 6 litrů vody

Rozhovor s Marianem Mattou připravila Irena Kamín Chloubová, všechny fotografie (c) Martian Matta, jen připomeneme, že MM fotografoval dlouhou dobu fotoaparátemCanon Pro S1 a nyní Canon 5D mark II.

Pro test otrlosti je tady Šibík II.

Byl jsi na World Press Photo v Karolinu? Co snímkům říkáš?

V Karolinu jsem nebyl, výsledky WPP jsem viděl. Je to prostě klasický průřez zásadními událostmi roku, spousta dobrých fotek, některé méně dobré. Ale spíš převažuje skvělý zážitek, v řadě okamžiků velmi silný, i když člověk o zobrazených událostech nemá víc informací, než právě ty fotky. Vím, že to asi formuluji velmi obecně, ale na detailní rozbor subjektivních dojmů není dost prostoru.

A když to srovnáš s výstavou National Geographic?

Pro test otrlosti je tady Šibík

15 let pracoval jako reportér, fotograf a editor v nejrůznějších médiích včetně MF Dnes, týdeníku Vlasta, Harper´s Bazaar. Jako dramaturg a režisér publicistických žánrů spolupracoval s Českou televizí, v posledních čtyřech letech byl šéfredaktorem časopisu Fotografie magazín.

Hostem CanonKlubu je: Richard Guryča, fotograf, vydavatel

Richard se v tomto rozhovoru prokázal jako milovník fotografie schopný vnímat ty nejdrobnější nuance. Viděl tisíce fotografií, v rámci profese zpovídal řadu fotografů, hovořil s nimi o tajemství, jehož odhalení je podle jeho názoru věcí instinktu, talentu a píle.

Richard Guryča (vlevo) s kameramanem a fotografem Vladimírem Holomkem

Richard Guryča (vlevo) s kameramanem a fotografem Vladimírem Holomkem. Snímek je z natáčení profilu fotografa Tomkiho Němce pro pořad Artmix, foto: Tomki Němec

Nehraje si přitom na gurua a zachovává si skromný a pokorný odstup. Věříme, že v tomto rozhovoru najdete odpovědi na spousty otázek, které se vám jistě denně rodí v hlavě, když si vnitřně je tak pro sebe hodnotíte své práce.

Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.